wtorek, 28 kwietnia 2015

Tajemnica bzów - Magdalena Kordel

Wydawnictwo Znak, 2015

Liczba stron 393Malownicze to małe miasteczko położone gdzieś w Sudetach. Mieszka tutaj starsza, urocza, ale także samotna pani Leontyna. To właśnie tutaj odnalazła spokój po wielu zakrętach i burzach w swoim życiu. Jednak  samo miasto stanowi jedynie tło dla jej opowieści, którą przedstawia Madeleine. Obie panie szybko znalazły wspólny język, mimo dzielącej ich znacznej różnicy wieku. Magda jest idealnym słuchaczem, pani Leontyna wyśmienitym gawędziarzem, a te dwa elementy gwarantują cudownie opowiedzianą historię.

Leontyna przedstawia dzieje swojej rodziny, jeszcze przed swoimi narodzinami. Wędruje w niej poprzez przeprowadzkę ojca do Lwowa, swoje opowieści z dzieciństwa, ze szkoły, pierwsze miłości, aż do wojny, która zastała ją w Warszawie. Jednocześnie w całej historii przewija się tajemniczy mężczyzna, który przybył do Malowniczego oraz pierścionek z bzem, który ma dla Leontyny wyjątkowe znaczenie.
Czyta się fantastycznie, autorka posiada niesamowity dar prowadzenia opowieści, dialogów, anegdot. Sa to oczywiście historie czasami smutne, jednak wiele jest także momentów zabawnych i wzruszających, chyba jak w każdej rodzinie. Ta powieść to kolejna pozycja z cyklu o Malowniczem, jednak bez problemu można zacząć czytać od tej części. Ponieważ jestem przekonana, że jak już ktoś po nią sięgnie to musi przeczytać pozostałe. Cudowna, ciepła i bardzo klimatyczna opowieść o życiu, o radzeniu sobie z przeciwnościami losu, o miłości i wybaczeniu. 

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:
wyzwanie amelinowe - wydana w 2015 roku


Za możliwość przeczytania książki dziękuję: 
 

5 komentarzy:

  1. Z każdą recenzją tej książki utwierdzam się w przekonaniu, że muszę ją poznać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie klimaty. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zachęciłaś mnie :) Muszę zdobyć tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń