poniedziałek, 10 lipca 2017

W cieniu zdarzeń - Anne Holt

Wydawnictwo Pruszyński i S-ka 2014

Liczba stron 344


W lipcu 2013 roku w wyniku upadku z drabiny ginie ośmioletni chłopiec. Rodzice i przyjaciele są zdruzgotani tą tragedią i nawet przez myśl nikomu nie przejdzie, że mogłoby to być coś innego niż nieszczęśliwy wypadek. Data tragedii nie jest przypadkowa – zbiega się z dramatycznymi wydarzeniami na wyspie Utoya i w dzielnicy rządowej Oslo. W związku z tym, że cała uwaga, nie tylko Norwegów, ale też całego świata, jest zwrócona w tamtym kierunku, nikt nie przygląda się bliżej tragedii  Mohrów. Dramatowi małego chłopca postanawia przyjrzeć się młody i niedoświadczony policjant Henrik Holme, który z powodu braku rąk do pracy w stolicy, zostaje oddelegowany do tej sprawy. W pewnym momencie zaczyna mu pomagać doświadczona kryminolog Inger Johanne Vik, znana z poprzednich części cyklu.

Książka bardzo smutna, bo rozgrywa się w niej dramat małego dziecka i jeśli dla kogoś już taki temat jest ciężki, to absolutnie nie polecam. Ciekawa jest natomiast postać młodego policjanta – dążącego do prawdy, a jednocześnie bardzo nieśmiałego i zakompleksionego. Jednak nie zraża się słysząc dezaprobatę szefostwa – za wszelką cenę pragnie dojść do prawdy. Inger Johanne jest dla niego jedynie pomocą mentalną – dzieli się z nim swoimi wątpliwościami, chociaż początkowo nie wierzy, że ktoś trzeci mógł się przyczynić do śmierci Sandra.
Ciekawym zabiegiem było osadzenie wydarzeń w czasie ogólnonarodowej  tragedii. Każdy czytelnik o niej słyszał, więc to bardzo uwiarygodnia fakt, że wszystkie policyjne siły były przerzucone na wyspę i do dzielnicy rządowej i nikt nie zajął się sprawą małego chłopca. Trochę naciągana dla mnie była postać Inger Johanne Vik - w sytuacji, kiedy kilka razy było potwierdzane, że nie przyjaźniła się blisko z rodzicami chłopca (jego matkę znała ze szkoły, ale później miały sporadyczny kontakt), to zaprosili oni ją na przyjęcie, które miało odbyć się w tym samym dniu, w którym zginął Sander, a później z prośbą o wyjaśnienie zwracali się do niej dziadkowie, przyjaciel ojca, nauczycielka i policjant.

Książka jest klasycznym skandynawskim kryminałem. Stanowi ostatni cykl serii z Inger Johanne Vik. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz